Faculty & Staff Directory

Bonny Parlee

Theater Director

781-355-7333

Venus Corriveau

Director of Afterschool Programs

781-355-7328

Jennifer Shaw

Fitness & Health Teacher

781-355-7329

Ayelet Lipton

Hebrew and Spanish Department Chair

Ari Marcovski

Hebrew Teacher

Voice Mail X1337

Larisa Grinis

Hebrew Teacher

Helen Ressler

Jewish Studies Teacher

Rabbi Sharon Clevenger

Dean of Jewish Learning

781-355-7325

Mali Brodt

MS Language Arts Teacher

Voice Mail X1323

Zachary Albert

Middle School Social Studies & LA Teacher

Voice Mail X1320

Monica Gibbs

MS Mathematics Teacher

Voice Mail X1325

Eben Healy

MS Mathematics Teacher

Patrick Kerrigan

Middle School Math and Science Teacher

Voice Mail X1229

Bradley Meeder

Mathematics Department Chair

Deborah Berlin

MS Science Teacher

Voice Mail X1229

Keith Civin

MS Social Studies Teacher

Voice Mail X1322

Devon Beidler

MS Learning Specialist

Voice Mail X1308

William Shorr

Spanish Teacher

Voice Mail X1329

Alison Fine

Kindergarten Lead Teacher

Rachel Liptz

Kindergarten Lead Teacher

Emily Ferestien

Grade 1 Lead Teacher

Janie Lubarsky

Grade 1 Lead Teacher

Corey Roberts

Grade 1 Lead Teacher

Deborah Alper

Grade 2 Lead Teacher

Heidi Sisenwine

Grade 2 Lead Teacher

Erika Annatone

Grade 2 Assistant Teacher

Kate Armstrong

Grade 3 Assistant Teacher

Jean Ricker

Grade 3 Lead Teacher

Jessica Solomon

Grade 3 Teacher

Sarah Monderer

Grade 4 Assistant Teacher

Joseph Regen

Grade 4 Lead Teacher

Melissa Rosenblatt

Grade 4 Lead Teacher

Aaron Fischlowitz-Roberts

Grade 5 Lead Teacher

Anne Glanz

Grade 5 Lead Teacher

Michelle Bernstein

Middle School Generalist

Joni Fishman

MS Dean of Students

Sofya Barth

Hebrew Teacher

Jennifer Blum

Head of Middle School

Bruce Boyd

Facilities Director

Beth Brown

Educational Coach, Kindergarten Coordinator

Barbara Burnim Day

Director of Finance & Operations

Naomi Fine

Communications Manager

Michael Finke

Technical Theater Manager

Adam Fischer

Head of School

Adrienne Freedman

Business Office Associate

Ilyssa Frey

Director of Admissions

Sherman Goldblum

Social Justice Assistant

Joshua Horowicz

Athletics Director

Fallon Katz

Mathematics Specialist

Amy Klotz

Associate Director of Development - Operations

Julie Koven Levine

Librarian/Media Specialist

Nicholas Linder

Director of Music

Paula Markman

Controller

Nancy Myers

Registrar & Development Assistant

Hanna Crosby

Literacy Specialist

Shelby Regan

Development Associate

Nitzan Resnick

Curriculum & Instruction Coach

David Rosenberg

Assistant Head of School, Division Director Grades 1-5

Stephanie Rotsky

Director of Social Justice

Rachel Savage

Admissions Associate

Erica Smiley

Director of Visual Arts

Holly Smulski

Human Resources Specialist

Kim Stone

Associate Director of Development - Alumni & Events

Diane Tan

Project Coordinator

Anna Raykhtsaum Tratt

Assistant Director of Admissions

John Svagdis

Facilities Maintenance Technician

Agus Limor

Hebrew Teacher

Amanda Berger

School Nurse

Amanda Findlay

Kindergarten Lead Teacher

Olivia Garrity

Grade 5 Assistant Teacher

Liam McCann

School Social Worker

Glen Miller

Facilities Maintenance Technician

Ian Monahan

Lower School Permanent Substitute Teacher

Daniel Jacavanco

Music Teacher (Parental Leave Substitute)

Michal Blech

Hebrew Teacher

Micah Citrin

Song Leader

Maayan Della Torre

Assistant to the High School Process